KIBRIS’TA NELER OLUYOR PANELİ YAPILDI

Ankara Barosu tarafından düzenlenen Kıbrıs’ta Neler Oluyor Paneli, 17 Şubat 2017 Cuma günü Ankara Barosu Eğitim Merkezi’nde (ABEM) gerçekleştirildi.

Panelin açış konuşmasını, Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran yaptı. Av. Hakan Canduran, şöyle konuştu:

“Bildiğiniz üzere bir süredir Kıbrıs konusunda baş döndürücü bir müzakere trafiği yaşanıyor.

Ada’daki iki devletin liderleri, önce İsviçre’nin Mont Pelerin Kasabası’nda bir araya geldiler. Sonuç çıkmadı.

İki lider daha sonra Ada’da buluşup müzakerelere devam kararı aldılar. Ardından Cenevre’de bir Kıbrıs Konferansı toplandı. Bu konferansa garantör ülkeler de katıldı.

İki lider, Cenevre’deki konferans sonrasında Kıbrıs’ta yeniden buluşmuşlardı ki bu sefer de Enosis krizi patlak verdi ve görüşmeler yine kesildi. Sanırım birkaç hafta sonra yeniden bir araya gelecekler.

Kıbrıs konusunda bir süredir bir şeyler oluyor ama ne yazık ki kapalı kapılar arkasında oluyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kamuoyuna da Türkiye kamuoyuna bu baş döndürücü müzakere trafiğinin içeriği hakkında doyurucu bilgi verilmiyor.

Unutulmamalıdır ki Kıbrıs vatan toprağıdır ve yarım asırlık Kıbrıs sorunu bir oldubittiyle çözülemez.

Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir çözüm, herkes gibi bizim de hayalimiz. O nedenledir ki kapalı kapılar ardında neler konuşulduğunu; müzakere masalarında nelerin pazarlık konusu edildiğini; nelerin alınıp nelerin verildiğini merak ediyoruz. Bu paneli de işte bu nedenle düzenledik.”

Moderatörlüğünü Emekli Hava Korgeneral ve TESUD Genel Başkanı Dr. Erdoğan Karakuş’un üstlendiği panele, Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ, Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Ünal ve Emekli Korgeneral Cumhur Evcil konuşmacı olarak katıldı.

Yoğun ilgi gören paneli, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Fazıl Can Korkut ile Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyeleri Av. Hamit Baykara, Av. Kemal Koranel, Av. Şırahbil Emre Acer ve Av. Özgür Ökmen de izledi.

TARİH: 17 Şubat 2017
YER: ABEM